Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
FL2000 Fiber Termination/Splice Panel, pre-terminated with pigtails, 12 LC/APC, singlemode, 2RU, 19 in, putty white
| Regional Availability | Latin America | North America |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber patch/splice panel |
| Product Series | FL2000 |
| Functionality | Patching | Splicing |
| Adapter Packs Included, quantity | 2 |
| Cable Exit Location | Rear, left side | Rear, right side |
| Color | Putty white |
| Growth Configuration | Fully loaded |
| Interface, front | LC/APC |
| Rack Type | EIA 19 in |
| Rack Units | 2 |
| Shelf Movement | Hinged |
| Splicing Capacity, maximum | 12 |
| Total Ports, quantity | 12 |
| Height | 88.9 mm | 3.5 in |
| Width | 482.6 mm | 19 in |
| Depth | 256.54 mm | 10.1 in |
| Click on image to enlarge. |
| Finish | Powder coated |
| Material Type | Steel |
| Fiber Mode | Singlemode |
| Operating Temperature | -40 °C to +70 °C (-40 °F to +158 °F) |
| Storage Temperature | -40 °C to +85 °C (-40 °F to +185 °F) |
| Included | Mounting hardware |
| Packaging quantity | 1 |
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Below maximum concentration value |
| ISO 9001:2015 | Designed, manufactured and/or distributed under this quality management system |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant |
| UK-ROHS | Compliant, Compliant/Exempted |
| Regional Availability | Latin America | North America |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber patch/splice panel |
| Product Series | FL2000 |
| Functionality | Patching | Splicing |
| Adapter Packs Included, quantity | 2 |
| Cable Exit Location | Rear, left side | Rear, right side |
| Color | Putty white |
| Growth Configuration | Fully loaded |
| Interface, front | LC/APC |
| Rack Type | EIA 19 in |
| Rack Units | 2 |
| Shelf Movement | Hinged |
| Splicing Capacity, maximum | 12 |
| Total Ports, quantity | 12 |
| Height | 88.9 mm | 3.5 in |
| Width | 482.6 mm | 19 in |
| Depth | 256.54 mm | 10.1 in |
| Click on image to enlarge. |
| Finish | Powder coated |
| Material Type | Steel |
| Fiber Mode | Singlemode |
| Operating Temperature | -40 °C to +70 °C (-40 °F to +158 °F) |
| Storage Temperature | -40 °C to +85 °C (-40 °F to +185 °F) |
| Included | Mounting hardware |
| Packaging quantity | 1 |
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Below maximum concentration value |
| ISO 9001:2015 | Designed, manufactured and/or distributed under this quality management system |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant |
| UK-ROHS | Compliant, Compliant/Exempted |