Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
FMT Fiber Optic Splitter Patch Panel, 1U, 19 in, 1x32 splitter, SC/APC splitter and output connect., 1 splitter
| Regional Availability | North America |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Splitter patch panel |
| Product Series | FMT |
| Device Type | Patch panel |
| Functionality | Splitting |
| Access | Front |
| Circuits, quantity | 1 |
| Distribution Type | 1 x 32 splitter |
| Interface, front | SC/UPC |
| Split Ratio | Symmetrical |
| Splitter, quantity | 1 |
| Height | 71.88 mm | 2.83 in |
| Width | 17.27 mm | 0.68 in |
| Depth | 177.8 mm | 7 in |
| Directivity, minimum | 60 dB |
| Polarization Dependent Loss, maximum | 0.3 dB |
| Uniformity, maximum | 1.5 dB |
| Wavelength Range | 1260–1635 nm |
| Insertion Loss, Splitter, maximum | 16.7 dB |
| Insertion Loss, Splitter, typical | 16.5 dB |
| Return Loss, Splitter, minimum | 55 dB |
| Operating Temperature | -55 °C to +85 °C (-67 °F to +185 °F) |
| Packaging quantity | 1 |
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Above maximum concentration value |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant/Exempted |
| UK-ROHS | Compliant/Exempted |
| Regional Availability | North America |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Splitter patch panel |
| Product Series | FMT |
| Device Type | Patch panel |
| Functionality | Splitting |
| Access | Front |
| Circuits, quantity | 1 |
| Distribution Type | 1 x 32 splitter |
| Interface, front | SC/UPC |
| Split Ratio | Symmetrical |
| Splitter, quantity | 1 |
| Height | 71.88 mm | 2.83 in |
| Width | 17.27 mm | 0.68 in |
| Depth | 177.8 mm | 7 in |
| Directivity, minimum | 60 dB |
| Polarization Dependent Loss, maximum | 0.3 dB |
| Uniformity, maximum | 1.5 dB |
| Wavelength Range | 1260–1635 nm |
| Insertion Loss, Splitter, maximum | 16.7 dB |
| Insertion Loss, Splitter, typical | 16.5 dB |
| Return Loss, Splitter, minimum | 55 dB |
| Operating Temperature | -55 °C to +85 °C (-67 °F to +185 °F) |
| Packaging quantity | 1 |
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Above maximum concentration value |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant/Exempted |
| UK-ROHS | Compliant/Exempted |