Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
FDF Fiber Optic Termination/Splice/VAM Chassis for FDF series ODF
Your web browser (Internet Explorer 11 or lower) is out of date and the functions below will not work with Internet Explorer.
Update your browser for more security, speed, functionality and experience on this site.
| Regional Availability | Latin America | North America |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber VAM chassis | Fiber patch chassis | Fiber patch chassis, with IFC cable | Fiber patch chassis, with OSP cable | Fiber patch chassis, with indoor/outdoor cable | Fiber patch/splice chassis | Fiber splice chassis |
| Product Series | FDF |
| Functionality | Multiplexing | Patching | Splicing | Splitting |
| Application | Used in rear-load FDF-style frames only |
| Body Style | Symmetrical |
| Color | Putty white |
| Interface, front | LC/UPC | SC/APC | SC/UPC | LC/APC |
| Patch Cord Entry Location | Front, left side | Front, right side |
| Rack Type | EIA 23 in |
| Shelf Movement | Fixed |
| Click on image to enlarge. |
| Finish | Powder coated |
| Material Type | Steel |
| Fiber Mode | Singlemode |
| Operating Temperature | -40 °C to +70 °C (-40 °F to +158 °F) |
| Qualification Standards | Telcordia GR-409 |
| Regional Availability | Latin America | North America |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber VAM chassis | Fiber patch chassis | Fiber patch chassis, with IFC cable | Fiber patch chassis, with OSP cable | Fiber patch chassis, with indoor/outdoor cable | Fiber patch/splice chassis | Fiber splice chassis |
| Product Series | FDF |
| Functionality | Multiplexing | Patching | Splicing | Splitting |
| Application | Used in rear-load FDF-style frames only |
| Body Style | Symmetrical |
| Color | Putty white |
| Interface, front | LC/UPC | SC/APC | SC/UPC | LC/APC |
| Patch Cord Entry Location | Front, left side | Front, right side |
| Rack Type | EIA 23 in |
| Shelf Movement | Fixed |
| Click on image to enlarge. |
| Finish | Powder coated |
| Material Type | Steel |
| Fiber Mode | Singlemode |
| Operating Temperature | -40 °C to +70 °C (-40 °F to +158 °F) |
| Qualification Standards | Telcordia GR-409 |