Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Next Generation Frame (NGF) Fiber MicroVAM Block, unloaded, putty white, right orented
| Regional Availability | EMEA | Latin America | North America |
| Product Type | Fiber VAM block |
| Product Series | NGF |
| Functionality | Multiplexing | Splitting |
| Application | Used in NGF-style frames only |
| Body Style | Right orientation |
| Color | Putty white |
| Color, front | Putty white |
| Door Type, front | Compression latch | Hinged |
| Growth Configuration | Unloaded |
| Module/Adapter Pack Slots, quantity | 12 |
| Rack Type | NGF |
| Shelf Movement | Fixed |
| Height | 299.72 mm | 11.8 in |
| Width | 454.914 mm | 17.91 in |
| Depth | 132.08 mm | 5.2 in |
| Finish | Powder coated |
| Material Type | Steel |
| Operating Temperature | -5 °C to +50 °C (+23 °F to +122 °F) |
| Storage Temperature | -40 °C to +70 °C (-40 °F to +158 °F) |
| Relative Humidity | Up to 80%, non-condensing |
| Qualification Standards | Telcordia GR-449-CORE |
| Packaging quantity | 1 |
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Below maximum concentration value |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant |
| UK-ROHS | Compliant |
| Regional Availability | EMEA | Latin America | North America |
| Product Type | Fiber VAM block |
| Product Series | NGF |
| Functionality | Multiplexing | Splitting |
| Application | Used in NGF-style frames only |
| Body Style | Right orientation |
| Color | Putty white |
| Color, front | Putty white |
| Door Type, front | Compression latch | Hinged |
| Growth Configuration | Unloaded |
| Module/Adapter Pack Slots, quantity | 12 |
| Rack Type | NGF |
| Shelf Movement | Fixed |
| Height | 299.72 mm | 11.8 in |
| Width | 454.914 mm | 17.91 in |
| Depth | 132.08 mm | 5.2 in |
| Finish | Powder coated |
| Material Type | Steel |
| Operating Temperature | -5 °C to +50 °C (+23 °F to +122 °F) |
| Storage Temperature | -40 °C to +70 °C (-40 °F to +158 °F) |
| Relative Humidity | Up to 80%, non-condensing |
| Qualification Standards | Telcordia GR-449-CORE |
| Packaging quantity | 1 |
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Below maximum concentration value |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant |
| UK-ROHS | Compliant |