Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
FAST Weatherproofing Gel Sealed Surge Arrestor Transition Boot
| Regional Availability | Asia |
| Product Type | Weatherproofing boot |
| Product Series | FAST |
| Application | Surge arrestor connector |
| Color | Black |
| Length | 150 mm | 5.906 in |
| Cable Diameter for Seal, maximum | 10.8 mm |
| Cable Diameter for Seal, minimum | 10 mm |
| Inner Diameter | 25 mm | 0.984 in |
| Material Type | Engineered plastic |
| Operating Temperature | -40 °C to +70 °C (-40 °F to +158 °F) |
| Weatherproofing Method | IP68 |
| Packaging quantity | 1 |
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Below maximum concentration value |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant |
| UK-ROHS | Compliant |
| Regional Availability | Asia |
| Product Type | Weatherproofing boot |
| Product Series | FAST |
| Application | Surge arrestor connector |
| Color | Black |
| Length | 150 mm | 5.906 in |
| Cable Diameter for Seal, maximum | 10.8 mm |
| Cable Diameter for Seal, minimum | 10 mm |
| Inner Diameter | 25 mm | 0.984 in |
| Material Type | Engineered plastic |
| Operating Temperature | -40 °C to +70 °C (-40 °F to +158 °F) |
| Weatherproofing Method | IP68 |
| Packaging quantity | 1 |
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Below maximum concentration value |
| REACH-SVHC | Compliant as per SVHC revision on www.commscope.com/ProductCompliance |
| ROHS | Compliant |
| UK-ROHS | Compliant |