Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Base Product: C-LN
Fiber indoor/outdoor cable, LightScope® ZWP Low Smoke Zero Halogen, 96 fiber Microsheath, Singlemode , Gel-free, Meters jacket marking, Black jacket color, B2ca flame rating
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | EMEA |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber indoor/outdoor cable |
| Product Series | C-LN |
| Attenuation, maximum | 0.25 dB/km @ 1,550 nm | 0.27 dB/km @ 1,625 nm | 0.36 dB/km @ 1,310 nm |
| Cable Type | Stranded microsheath tube |
| Subunit Type | Gel-free |
| Jacket Color | Black |
| Jacket Marking | Meters |
| Jacket Marking Method | Inkjet |
| Jacket Marking Text | COMMSCOPE GB OPTICAL CABLE 760256143 96 x G652D 9/125 EN50575 CLASS B ULSZH [Serial number] [metre mark] |
| Fibers per Subunit, quantity | 12 |
| Total Fiber Count | 96 |
| Buffer Tube/Subunit Diameter | 1.5 mm | 0.059 in |
| Diameter Over Jacket | 8.7 mm | 0.343 in |
| Click on image to enlarge. |
| Minimum Bend Radius, unloaded | 110 mm | 4.331 in |
| Tensile Load, long term, maximum | 260 N | 58.45 lbf |
| Tensile Load, short term, maximum | 850 N | 191.088 lbf |
| Cable Crush Resistance, maximum | 10 N/mm | 57.101 lbf/in |
| Compression Test Method | IEC 60794-1-21 E3 |
| Impact | 2 N-m | 17.701 in lb |
| Impact Test Method | IEC 60794-1-21 E4 |
| Strain Test Method | IEC 60794-1-21 E1 |
| Fiber Type | G.652.D and G.657.A1 |
| Operating Temperature | -40 °C to +70 °C (-40 °F to +158 °F) |
| EN50575 CPR Cable EuroClass Fire Performance | B2ca |
| EN50575 CPR Cable EuroClass Smoke Rating | s1a |
| EN50575 CPR Cable EuroClass Droplets Rating | d0 |
| EN50575 CPR Cable EuroClass Acidity Rating | a1 |
| Environmental Space | Universal Low Smoke Zero Halogen (ULSZH) |
| Water Penetration Test Method | IEC 60794-1 F4 |
| Temperature Cycle | -40 °C to +70 °C (-40 °F to +158 °F) |
| Temperature Cycle Test Method | IEC 60794-1-22 F1 |
| Cable weight | 83.6 kg/km | 56.177 lb/kft |
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Below maximum concentration value |
| ROHS | Compliant |
| UK-ROHS | Compliant |
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | EMEA |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Fiber indoor/outdoor cable |
| Product Series | C-LN |
| Attenuation, maximum | 0.25 dB/km @ 1,550 nm | 0.27 dB/km @ 1,625 nm | 0.36 dB/km @ 1,310 nm |
| Cable Type | Stranded microsheath tube |
| Subunit Type | Gel-free |
| Jacket Color | Black |
| Jacket Marking | Meters |
| Jacket Marking Method | Inkjet |
| Jacket Marking Text | COMMSCOPE GB OPTICAL CABLE 760256143 96 x G652D 9/125 EN50575 CLASS B ULSZH [Serial number] [metre mark] |
| Fibers per Subunit, quantity | 12 |
| Total Fiber Count | 96 |
| Buffer Tube/Subunit Diameter | 1.5 mm | 0.059 in |
| Diameter Over Jacket | 8.7 mm | 0.343 in |
| Click on image to enlarge. |
| Minimum Bend Radius, unloaded | 110 mm | 4.331 in |
| Tensile Load, long term, maximum | 260 N | 58.45 lbf |
| Tensile Load, short term, maximum | 850 N | 191.088 lbf |
| Cable Crush Resistance, maximum | 10 N/mm | 57.101 lbf/in |
| Compression Test Method | IEC 60794-1-21 E3 |
| Impact | 2 N-m | 17.701 in lb |
| Impact Test Method | IEC 60794-1-21 E4 |
| Strain Test Method | IEC 60794-1-21 E1 |
| Fiber Type | G.652.D and G.657.A1 |
| Operating Temperature | -40 °C to +70 °C (-40 °F to +158 °F) |
| EN50575 CPR Cable EuroClass Fire Performance | B2ca |
| EN50575 CPR Cable EuroClass Smoke Rating | s1a |
| EN50575 CPR Cable EuroClass Droplets Rating | d0 |
| EN50575 CPR Cable EuroClass Acidity Rating | a1 |
| Environmental Space | Universal Low Smoke Zero Halogen (ULSZH) |
| Water Penetration Test Method | IEC 60794-1 F4 |
| Temperature Cycle | -40 °C to +70 °C (-40 °F to +158 °F) |
| Temperature Cycle Test Method | IEC 60794-1-22 F1 |
| Cable weight | 83.6 kg/km | 56.177 lb/kft |
| Agency | Classification |
|
CHINA-ROHS
|
Below maximum concentration value |
| ROHS | Compliant |
| UK-ROHS | Compliant |