Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
Aurora Networks™ (ANS) and RUCKUS® Networks are now Vistance™ Networks
Visit their new site for all products and content
KJX Shielded Category 6A Keystone Jack
Your web browser (Internet Explorer 11 or lower) is out of date and the functions below will not work with Internet Explorer.
Update your browser for more security, speed, functionality and experience on this site.
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | EMEA |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Modular jack |
| Product Series | KJX Series |
| ANSI/TIA Category | 6A |
| Application | 4 connector CH standards compliant >35m |
| Cable Type | Shielded |
| Conductor Type | Solid | Stranded |
| Integrated Dust Cover Type | None |
| Termination Type | IDC |
| Transmission Standards | ANSI/TIA-568.2-D | ISO/IEC 11801 Class EA |
| Compatible Cable Diameter, maximum | 9 mm | 0.354 in |
| Contact Plating Thickness | 1.27 µm |
| Compatible Conductor Gauge, solid | 22–26 AWG |
| Compatible Conductor Gauge, stranded | 24 AWG |
| PoE Durability | Supports IEEE 802.3bt Type 4 (90 W) applications greater than 3000 plug to jack mating cycles |
| Contact Base Material | Beryllium copper |
| Contact Plating Material | Gold |
| Material Type | Polycarbonate | Zamak |
| Plug to Jack Mating Cycles | Complies to IEC 60603-7 series |
| Operating Temperature | -10 °C to +60 °C (+14 °F to +140 °F) |
| Flammability Rating | UL 94 V-0 |
| Packaging quantity | 12 |
| Packaging Type | Blister pack |
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | EMEA |
| Portfolio | CommScope® |
| Product Type | Modular jack |
| Product Series | KJX Series |
| ANSI/TIA Category | 6A |
| Application | 4 connector CH standards compliant >35m |
| Cable Type | Shielded |
| Conductor Type | Solid | Stranded |
| Integrated Dust Cover Type | None |
| Termination Type | IDC |
| Transmission Standards | ANSI/TIA-568.2-D | ISO/IEC 11801 Class EA |
| Compatible Cable Diameter, maximum | 9 mm | 0.354 in |
| Contact Plating Thickness | 1.27 µm |
| Compatible Conductor Gauge, solid | 22–26 AWG |
| Compatible Conductor Gauge, stranded | 24 AWG |
| PoE Durability | Supports IEEE 802.3bt Type 4 (90 W) applications greater than 3000 plug to jack mating cycles |
| Contact Base Material | Beryllium copper |
| Contact Plating Material | Gold |
| Material Type | Polycarbonate | Zamak |
| Plug to Jack Mating Cycles | Complies to IEC 60603-7 series |
| Operating Temperature | -10 °C to +60 °C (+14 °F to +140 °F) |
| Flammability Rating | UL 94 V-0 |
| Packaging quantity | 12 |
| Packaging Type | Blister pack |